Popularne miejscowości na wakacje nad morzem w Polsce! 

Popularne miejscowości na wakacje nad morzem w Polsce! 

Kurorty polskiego wybrzeża oferują odwiedzającym mnóstwo atrakcji. Oprócz jednych z najpiękniejszych na świecie plaż, wypoczywający mają do dyspozycji liczne muzea, parki rozrywki oraz ciekawe obiekty przyrodnicze. W wielu miejscowościach znajdziemy zabytkowe latarnie morskie, urokliwe i wciąż działające porty rybackie oraz doskonałe na wieczorne spacery promenady i malownicze mola. Lubiący aktywną turystykę mogą skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych lub jednej z licznych atrakcji związanych ze sportami wodnymi i rekreacją na morskich falach. Najpopularniejszymi miejscowościami nad polskim morzem są Trójmiasto, Władysławowo, Hel, Łeba oraz Ustka. Dlaczego są tak popularnymi miejscowościami wakacyjnymi dowiemy się czytając poniższy artykuł.

Trójmiasto

Gdańskie plaże to Jelitkowo, Stogi, Wrzeszcz i Przymorze. Plaża piękna, wakacje jak malowane. Ale pierwszorzędność zabytków Gdańska znacznie przewyższa atrakcyjność plażowania nad wodami Zatoki Gdańskiej. Dalej Sopot – och i ach polskiego wybrzeża. Jeśli Gdynia to Orłowo. Wieża widokowa, molo z 1934 roku i klif jak z marzeń. 650 metrów wybrzeża klifowego na granicy Orłowa z Redłowem jest miejscem niepowtarzalnym. Należy on do klifów aktywnych, przez działanie wiatru oraz fal morskich, nieustannie zmienia swój wygląd i kształt. Zbocza klifu porośnięte są różnorodną i niezwykle rzadką roślinnością. Wokół Klifu prowadzą malownicze trasy spacerowe. Na Klifie Orłowskim jest atrakcja militarna – najlepiej zachowana w Polsce bateria nadbrzeżna. Ponadto deptak Marysieńki, pałac z parkiem Kolibki i dom Stefana Żeromskiego. Odpocząć można na ławeczce z Antonim Suchankiem, polskim malarzem marynistą. Od 1996 roku latem działa teatr na plaży. Warto zajrzeć do kościoła, którego prezbiterium i ambona pochodzą z XVII wieku. Plaże na wodami Zatoki Gdańskiej są spokojne, ale niestety pozbawione głównej atrakcji – zachodu słońca.

Władysławowo

Wakacje z noclegiem we Władysławowie.
Wakacje z noclegiem we Władysławowie.

Władysławowo to świat wakacji. Popularne Władysławowo, przez letników nazywane po koleżeńsku – Władkiem, oferuje wspaniałą plażę i moc atrakcji nadmorskich. Gdy pada deszcz warto zajrzeć do domu, w którym często wypoczywał generał Józef Haller wraz z rodziną. Muzeum Hallerówka to Centrum Pamięci Generała i Błękitnej Armii. W sąsiednim domku, który dawniej był siedzibą adiutanta generała, nazywanym Adiutantówką, jest Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
We Władysławowie koniecznie trzeba zobaczyć port rybacki z 1938 roku, umocnienia betonowe dla przeciwdziałania sile morskich fal i cumujące latem żaglówki. Piękno letniska i morza roztacza swe uroki z wieży widokowej.

Hel

Hel czyli skrawek lądu otoczony z trzech strona wodą. Na półwyspie – same atrakcje: plaża, las i morze, latarnia morska, checz kaszubska – domek o konstrukcji ryglowej, gdzie można nauczyć się kaszubskiego alfabetu i obejrzeć rękodzieło. Turystów przyciąga też port rybacki i fokarium, w którym można zobaczyć śniadanie fok i ich zabawy pod wodą.
Muzeum Rybołówstwa ma siedzibę w zabytkowym ewangelickim kościele, którego wieża jest wspaniałym punktem widokowym na Zatokę Pucką. Muzeum Obrony Wybrzeża przypomina o obronie Helu w 1939 roku, która trwała aż 32 dni. Na terenie muzeum jest wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein. Gratką dla płetwonurków jest zatopiony wrak kutra Bryza K-18 z ukrytymi 99. okolicznościowymi medalami. Latem z Helu do Gdyni można popłynąć… tramwajem. Tak, tak katamarany, nazywane tramwajami wodnymi, kursują na trasach: Hel – Gdynia, Hel – Sopot i Hel – Gdańsk.
Z Helu do Władysławowa możemy wrócić na rowerze. Przez cały półwysep wiedzie cyklostrada. Fragmentami nad Zatoką, a fragmentami pośród lasów.

Łeba

Wakacje nad morzem z noclegiem w Łebie.
Wakacje nad morzem z noclegiem w Łebie.

Łeba miała starszy kościół Świętego Mikołaja z XIV wieku, który mocą sprawczą sztormów doprowadzony został do obecnej ruiny. Łeba ma też pamiątkę po II wojnie światowej. W Muzeum Wyrzutnia można zobaczyć fragmenty niemieckich rakiet Córy Edenu i Posłaniec Renu. W Łebie czekają na nas same wspaniałości. Ruchome wydmy to prawdziwa sensacja. Góry piaskowe o wysokości dochodzącej do 42. metrów, przemieszczają się z szybkością 3-10 metrów rocznie. Po jeziorze Łebsko organizowane są rejsy ekologicznym statkiem o napędzie elektrycznym. Jezioro objęte jest strefą ciszy. W Łebie, na sześciohektarowym terenie ogrodu ornitologicznego, żyje ponad 100 gatunków ptaków z całego świata, co daje około 2000 ptaków. Ogród ornitologiczny jest umiejscowiony na kilku półwyspach, wysepkach i stawach rybnych wzajemnie ze sobą połączonych. W Łebie jest też muzeum prezentujące 3000 motyli z całego świata oraz chrząszcze, pluskwiaki, straszyki, a także pająki, skorpiony i skolopendry. W pobliskich Klukach zaprasza Muzeum Wsi Słowińskiej organizujące imprezy i festyny, w tym Czarne wesele, czyli obyczaj wspólnego kopania i suszenia torfu na zimowy opał. Wśród hoteli wyróżnia się Zamek Neptun z 1905 roku położony na skarpie wydmy morskiej.

Ustka

Pobliska Ustka jest kurortem i uzdrowiskiem. Od 1871 roku morską drogę wskazuje latarnia. Wcześniej, obowiązki latarni wypełniała wieża kościoła Świętego Jana Chrzciciela z 1355 roku. Latarnicy mawiają, że gdy nie ma turystów, w latarni ktoś szura butami i dzwoni szklankami… Ciekawostką w Ustce jest czerwony dom, należący niegdyś do Otto Bismarcka, dziś pensjonat serwujący śniadania z widokiem na morze. W Muzeum Ziemi Usteckiej poznamy historię miasta i stoczni Ustka. Letnisko jest miejscem wypadowym rejsu na bałtycką wyspę Bornholm. Architektura tamtejszych budynków, a zwłaszcza muzeum, kościoła, rotundy, wiatraków i wędzarni śledzi sprawia, że wyspa jest nazywana Skandynawią w pigułce bądź wyspą wiatraków. Zatopione wraki w Bałtyku oraz skarby w jeziorach czekają na płetwonurków. Port wpływa znacząco na atmosferę nadmorskich miejscowości. Tak też jest w Ustce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *