Nasz kraj od kilku lat jest regularnie odwiedzany przez gości z Wysp Brytyjskich. Związane jest to głównie z emigracją Polaków do Wielkiej Brytanii. Anglicy coraz częściej odwiedzają nie tylko najbardziej znane zakątki Polski, takie jak Kraków czy Warszawa, ale także te mniej popularne. Oto, co najbardziej podoba się Anglikom w naszej ojczyźnie.
Słowiański Park Narodowy
Dużym uznaniem wśród gości z Wysp cieszy się Słowiński Park Narodowy. Na turystach największe wrażenie robią ruchome wydmy, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i mogą przemieszczać się nawet o 10 m w ciągu roku. To wyjątkowe miejsce daje wrażenie kompletnej pustyni i spokojnej oazy dla tych, których zmęczą zatłoczone latem nadmorskie kurorty.
Poznań
Położony w Dolinie Warty od dawna cieszy się popularnością wśród przybyszy z Wysp Brytyjskich. Tętniący życiem klimat Starówki wciągnie każdego w wir zabawy, a tutejsze bary, kluby i restauracje wypełnione są ludźmi praktycznie przez cały czas. Ostatnio dużym zainteresowaniem wśród Brytyjczyków cieszy się pierwsza w Polsce Dark Restaurant, czyli restauracja, w której jedzenie jest podawane i konsumowane w ciemności.
Kotlina Biebrzańska
Bagna biebrzańskie to jeden z najcenniejszych klejnotów w skarbcu polskiej przyrody, jedyny i ostatni w Europie obszar dużych, żywych torfowisk z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym. To także jeden z ostatnich dziewiczych lasów naszego kontynentu. Anglicy polecają pobyt w ośrodkach wypoczynkowych na obrzeżach parku, podziwianie wieczornego nieba, którego widoku nie zakłóca łuna miejskich świateł czy wsłuchiwanie się w wieczorne chóry żab. Za dnia można uprawiać tu kajakarstwo, jazdę konną czy po prostu wędrować z lornetką i aparatem fotograficznym. To prawdziwy raj dla tych, którzy mają ochotę uciec od zgiełku miasta.
Kraków
Kraków, jedno z najbardziej popularnych polskich miast za granicą, także znalazł się w zestawieniu ulubionych zakątków naszego kraju. Jednak bardziej od tradycyjnego zwiedzania zabytków Anglikom podobają się zorganizowane wyprawy rowerowe po mieście czy wycieczki starym trabantem. Częścią Krakowa, która cieszy się ogromną popularnością jest Kazimierz. Festiwale kultury żydowskiej, restauracje z tradycyjną kuchnią czy niesamowity klimat przyciągają tu turystów zafascynowanych folklorem polskich Żydów. Wśród polecanych miejsc znalazło się także Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.
Trójmiasto
Trójmiasto oraz Półwysep Helski należą do najczęściej odwiedzanych przez Brytyjczyków miejsc w Polsce. Ze względu na dobrą komunikację Gdańska z lotniskami w Wielkiej Brytanii goście z Wysp tłumnie odwiedzają Gdynię, bawią się do białego rana w Sopocie i udają się na wycieczki na Mierzeję Helską. Latem Anglicy cenią na Helu wyjątkowo ciepłe wody Bałtyku, możliwość jazdy rowerem po lasach, uprawiania sportów wodnych czy jazdy konnej. Okoliczne hotele i spa cieszą się dobrą opinią wśród zagranicznych turystów ze względu na ciekawą ofertę mogącą śmiało konkurować z propozycjami innych europejskich ośrodków.
Polskie dziewczyny
Polacy narzekają, że Anglikom podobają się Polki, że „zabierają” nam dziewczęta. Niektóre Polki faktycznie są interesującymi partnerkami dla Anglików: młode, zadbane, niezmanierowane, nierozpuszczone, nielekkomyślne, ułożone, dojrzałe, świadome swoich zalet kobiety. I to właśnie te, wolne dziewczęta chętniej interesują się Brytyjczykami, odstawiając przyjaźnie z rodakami na plan dalszy. Powodów tej sympatii może być kilka. Jednym z nich jest fascynacja „innym”. Kolejnym jest „kompleks Polaka” – wstyd z powodu swojego pochodzenia. I chociaż „papierowe małżeństwa” to już przeszłość, to jednak nadal dla dziewcząt jest to atrakcyjna i szybka forma wejścia w społeczeństwo brytyjskie i zatarcia słowiańskich śladów. Często elementem imponującym są pieniądze i pozornie stabilna sytuacja bytowa, która często pozwala na awans społeczny. Ale czasem zdarza się, że to wielka miłość na całe życie.